Yemekten Sonra Yapılmaması Gerekenler

Yemek yedikten sonra hayatımızın parçası haline getirdiğimiz  fakat yapılmaması gereken şeyler var. Alışkanlıklardan vazgeçmek çok zor, ancak sağlığınızı korumak ve vücudunuzu formda tutmak istiyorsak dikkat etmemiz gereken şeyler var…

Sigara İçmek

Sigaranın sağlığa zararlı olduğunu ve kanser riskini artırdığını hepimiz biliyoruz. Yemeğin hemen üstüne alınan nikotin ise sigaranın kötü etkilerini daha da artırıyor. En doğrusu ise hiçbir zaman içmemek.

Çay İçmek

Türk kültürünün vazgeçilmez alışkanlıklarından biridir yemekten sonra içilen çay. Ancak yemekten hemen sonra tüketildiğinde çayın içerisinde bulunan tanen maddesi Demir(Fe) emilimini azaltmaktadır. Bu nedenle yemekten hemen sonra tüketmemekte fayda var. Yemeklerden en az 40-45 dakika sonra çay içmelisiniz.

Yürüyüş 

Yürümek en sağlıklı ve en hızlı kilo verdiren egzersizlerden biri ancak yemeğin hemen ardından yapılan yürüyüş pek de sağlıklı değil. Yemek sonrası metabolizma sindirim süreci ile uğraştığından bedene ekstra yük getirecek aktiviteler önerilmez. Yürüyüş yapmak için yemekten sonra 45-50 dk beklemek en doğrusudur.

Duş Almak

Yemeğin hemen ardından alınan duş, vücudun daha fazla kan pompalamasına neden olur. Fakat bu duş sırasında kan akışı el ve ayaklarda çoğalırken, mide tarafında azalacaktır. Bu da sindirim sürecini ve metabolizmayı bozacaktır. Duş almak için en doğru zaman yemek yedikten en az 30-40 dakika sonrasıdır.

Meyve Yemek

Çoğumuzun düştüğü bir hatadır, yemekten hemen sonra meyve yemek. Meyveler kolay sindirilebilen yiyecekler değildirler, yemeğin ardından yendiğinde doğru şekilde sindirilmeleri mümkün olmaz ve hazımsızlığa neden olur.

Uyumak

Yemekten hemen sonra uyumak sindirim sisteminizin gerektiği kadar çalışmamasına, bağırsak iltihaplanmaları başta olmak üzere mide rahatsızlıklarına ve aşırı kiloya neden olur. Uzmanlara göre besinlerin mideden bağırsağa inme süresi yaklaşık 3 saattir. Bu nedenle uykuya geçmeden 3 saat önce yemek yeme kesilmiş olmalıdır.

Yüzmek

Şiş ve tok bir karınla yüzmek oldukça tehlikeli olabilir. Yemek yendikten sonra sindirim işleminin gerçekleşebilmesi için kan akışı karına doğru oluyor ve eğer tok karnına yüzülürse bu karında ve vücutta kramplara yol açıyor. Bu nedenle yemek yedikten en az iki saat sonra denize girilmeli, kalp rahatsızlığı olan ya da risk taşıyan kişiler fazla efor sarf etmemeli. 

Kemer Gevşetmek

Yemek yedikten sonra kemer gevşetmek bağırsak düğümlenmesine neden olabiliyor. Bu nedenle yemeklerden sonra kemerinizi gevşetmeyin.

Benzer Haberler

E-Bülten

Mailing listemize kayıt olun!

Kişisel Verileriniz Güvencemiz Altındadır.

Popüler Haberler