Spor ve Kilo İlişkisi

Spor yapmak doğrudan kilo vermeyi sağlamayabilir, eğer tartıda istediğin sayıyı görmüyorsan bunun birkaç nedeni olabilir. Bazı nedenlerden dolayı spor yapsak bi̇le ki̇lo vermeyebilir, hatta kilo alabi̇li̇ri̇z. Elbette kilo alma diyetleri gibi, bunu isteyerek yaptığımız durumlar olabilir. Fakat bazen de spor yapıyor olmamıza rağmen hedeflediğimiz kiloya ulaşamayabiliyoruz.

Son zamanlardaki beslenmene ve spor şiddetine, en önemlisi cm ölçümlerine bakarak bunu kendine kanıtlayabilirsin. Yağ yakımının hızlı olduğu dönemlerde kas inşası da artar. Yani giden yağdan daha fazla bir kas fazlalığı olduysa tartıda kilo almış görünebilirsin. Kısacası tartıdaki kilo fazlalığı aslında yağlandığını değil, kaslandığını gösterir.

Spordan hemen sonraki anlarda kasların su tutması artar, bu anlarda tartılırsak tartı olduğumuzdan fazla gösterir, bu yüzden panik olmaya gerek yok! İşte tam bu sebeple ölçüm için tam spor sonrasını seçmemen daha doğru sonuç verir.

Sporu fazla yapıp yemeyi olması gerekenden çok azalttığımız zaman istenen sonuca daha hızlı ulaşılabileceğine dair yanlış bir inanç vardır. Oysaki, sporun şiddetini artırıp beslenmeden kıstığımızda, vücudumuz elimizdeki kalori ile yetinebilmek adına metabolizmayı yavaşlatır, bu da sporun amacına terstir.

Aynı zamanda unutmamamız gereken en önemli durum, yeterli besin alınmadığında sporun verdiği hasarı karşılayacak bir gıda temin edilmezse, vücut o enerjiyi kendi kendine kasları yıkarak sağlar. Böylece kas yapmaya çalışırken yıkmış oluruz ve bu da amacımızın tam tersi bir hareket olur.

Benzer Haberler

E-Bülten

Mailing listemize kayıt olun!

Kişisel Verileriniz Güvencemiz Altındadır.

Popüler Haberler