Stresle Başa Çıkmak İçin Harekete Geç

Stres günümüzde çok sık karşılaştığımız bir sorun. İş yaşamının yoğun temposu, özel hayatın getirdikleri derken kendimizi zaman zaman stresli hissetmek çok olası bir durum. Aslında düşük bir stres seviyesi seni motive ederek daha üretken bir hale getirebiliyor. Ama eğer yüksek bir stres seviyesi, daha sık ve daha uzun bir süre deneyimleniyorsa bunun sonucu kişilerde zihinsel, ruhsal ve fiziksel sağlık açısından önemli riskler olarak ortaya çıkabiliyor.

Yapılan araştırmalar, stresle başa çıkma konusunda en büyük yardımcımızın düzenli yapılan egzersiz olduğunu söylüyor. Spor ve ruh sağlığı arasında pozitif bir ilişki var. Peki spor yapmak stresi nasıl azaltıyor ve kendimizi hangi açılardan daha iyi hissetmemizi sağlıyor?

Fiziksel aktivite, beyninin endorfin adı verilen ve sana kendini iyi hissettiren hormonun üretimini hızlandırmaya yardımcı olabilir. Bu nedenle de koşu, tenis veya doğa yürüyüşü gibi herhangi bir aerobik aktivite yapmak sana kendini mutlu hissettirir.

Vücudumuz stres altındayken psikolojide “dövüş ya da kaç” adı verilen bir tepki gösterir. Egzersiz de bu etkiyi taklit ederek vücudunun stres altında daha iyi tepkiler vermeye alışmasını sağlar. Vücudundaki kardiyovasküler, sindirim ve bağışıklık gibi tüm sistemlere pozitif etki yaparak vücudunu stresin zararlı etkilerinden korumayı sağlar.

Benzer Haberler

E-Bülten

Mailing listemize kayıt olun!

Kişisel Verileriniz Güvencemiz Altındadır.

Popüler Haberler