Metabolizmanızı Hızlandıracak İpuçları

Metabolizmanın hafızası vardır ve günün belirli zamanlarında beslenmeyi alışkanlık haline getirdiğinizde beslenme zamanına kadar enerjisini harcar çünkü yakın zamanda besleneceğini bilir. Ancak yemek zamanınız düzensiz ise vücudunuz enerjinin ya da besinlerin hangi zamanlarda geleceğini öngöremez ve enerjiyi kullanmak yerine onu depolar.  Bu nedenle öğünleri planlamak metabolizma hızınızı artırır.

Günlük yaşamda çok oturan kişilerde metabolizma yavaşlama eğilimindedir. Ayakta geçirilen süre ve hareket arttıkça kalp hızı ve buna bağlı olarak metabolizma hızı artar. Günlük yaşamınızdaki fiziksel aktiviteyi arttırarak fiziksel sağlığınızı ve metabolizma hızınızı arttırabilirsiniz.

Vücudunuz su ihtiyacı yaşarken daha az kalori yakar bu nedenle daha çok su içerek kalori yakım sürecini hızlandırabilirsiniz. Su yerine çay, kahve, meyve suyu ya da gazlı içecekler alırsanız su ihtiyacınızı karşılamak yerine artırırsınız. Her öğün öncesi su içmek hem doygunluk hissi ile daha az yemenizi, hem de metabolizmanızı hızlandırmanızı sağlar. 

Renkli meyveler ve koyu yeşil yapraklı sebzeler, sağlıklı besin içerikleri ile bağışıklığı güçlendirir ve metabolizmanın hızını artırır.

Sabah saatlerinde alacağımız güneş ışınları bizi sadece uyandırmakla kalmaz, aynı zamanda metabolizmamızı hızlandırır. Gece ve gündüz geçişlerinden etkilenen metabolizmamız, enerji tüketimini günün ilk ışıklarını da  hesaba katarak ayarlamaktadır. Bu nedenle özellikle sabah güneşini yakalamakta yarar var.

Acı yiyeceklerin içinde metabolizmayı anında hızlandıran doğal kimyasallar vardır. Biberi acı yapan kapsaisin maddesi metabolizmayı hızlandırarak vücudun daha fazla enerji yakmasını sağlar.

Yeşil çayın zayıflama üzerindeki en önemli etkisi, metabolizmayı hızlandırıcı etkisidir. Yeşilçay içinde bulunan kafein ve kateşinler tok hissetmemizi sağlayan hormonun artışından sorumlu. Kuvvetli antioksidan olan bu maddeler metabolizmayı da hızlandırıyor. Yemeklerden sonra içildiğinde kan şekerinin  yavaş yavaş yükselmesini sağladığı için iştahı azaltıyor ve bu sayede kilo verdiriyor.

Benzer Haberler

E-Bülten

Mailing listemize kayıt olun!

Kişisel Verileriniz Güvencemiz Altındadır.

Popüler Haberler